Select Page

Chcete umět opravdu dobře šít? Bez žehličky to nepůjde.

Chcete umět opravdu dobře šít? Bez žehličky to nepůjde.

Žehlení je při šití velmi důležité, 100% zlepší vzhled výrobku, usnadní nám práci, pokud něco při šití pokazíme, dá se to žehlením napravit.

Materiály z rostlinných vláken se žehlí snadno, pokud je ale budeme chtít tvarovat, půjde nám to hůř. Naopak je to u materiálů z živočišných vláken, ty jdou tvarovat mnohem lépe, bohužel se ale obtížněji žehlí. U syntetických a směsových materiálů si musíme dát pozor na teplotu žehličky, vyšší teplota by mohla způsobit nehezký lesk, který nejde z těchto materiálů odstranit. Syntetické materiály nejdou žehlením tvarovat, musíme tedy na to myslet již při konstrukci oděvu. Žehlit můžeme i kůži, musíme ale velmi opatrně. Žehlení si vyzkoušejte na malém zbytku kůže. Žehlíme vždy z rubu, mírně nahřátou žehličkou, nikdy nepoužíváme napařování. Žehlíme přes hedvábný papír nebo přes suché plátno. Na žehlení vlasových materiálů např. sametu se používají speciální žehlicí desky potažené drátky ,,drátěnky“. Pokud drátěnku nevlastníte použijte stejný materiál nebo jakýkoli jiný s vlasem, položíte vlas na vlas a žehlíte z rubu. Nikdy nežehlete samet z líce nebo na rovné podložce.

red-wine-1747658_1280

Pomůcky

Rukávník

Má tvar ramene, vrchní strana má měkký podklad potažený látkou. Používá se na žehlení rukávů a úzkých částí.

Rukávník

Krejčovská šunka

Je to polštářek plněný pilinami, používá se na rozžehlení oblých švů, záševků, princesových švů.

Krejčovská kovadlina

Slouží k rozžehlování švů na méně přístupných místech.

Dekatování (propařování)

Než začneme látku stříhat musíme jí vyprat nebo propařit. Některé látky prát nemůžeme, proto propařujeme přes vlhké plátno. Pokud se chcete šití více věnovat, není vůbec špatná investice do parního generátoru který dokáže vytvořit velké množství páry, je ideální na propaření každého materiálu.

Rozžehlování a přežehlování

Záševky a švové záložky můžeme rozžehlovat nebo přežehlovat. Při rozžehlení se záševky nebo švové záložky rozloží, u přežehlení se přehnou k jedné straně. Nejdříve záševek nebo švovou záložku navlhčíme a žehličku trochu nadlehčujeme, aby jsme šev nevytáhli. Žehlíme na tvrdé podložce.

Rzžehlení a přežehlení

Tenčení

Tímto žehlením se ztenčuje se tloušťka  kraje oděvu. Žehlíme po rubové straně přes vlhké plátno na tvrdé podložce.

Sežehlování

Sežehlování vyrovnává navolněný materiál, sežehlujeme na tvrdé podložce přes vlhké plátno.

Zažehlování

Zažehlováním přizpůsobíme materiál tvaru těla a to tak, že v místě které potřebujeme zvětšit materiál vytahujeme a místo které zmenšujeme žehličkou  srážíme. Materiál navlhčíme a žehlíme po rubové straně. Zažehlování se používá spíše u pánských oděvů. Dámské oděvy se tvarují záševky nebo členěním.

Konečné žehlení

Hotový výrobek žehlíme abychom zlepšili jeho vzhled. Vypouklá místa žehlíme na krejčovské šunce, žehlením také odstraníme vpichy po stehování.

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK