Select Page

Vazby tkanin

Vazby tkanin

Tkanina vzniká vzájemným provázáním nejméně dvou soustav nití. Podélná soustava je osnova (ta udává délku tkaniny), příčná útek (tedy šířka tkaniny). Vazba má vliv na pevnost, pružnost, tuhost, splývavost i na omak tkaniny. Ovlivňuje vzhled, tepelnou izolaci, prodyšnost, oděruschopnost i další vlastnosti tkanin. Rozeznáváme tři základní typy vazeb – plátno, kepr, atlas a další typy vazeb od nich odvozených.

bez-nazvu

Plátnová vazba

Nejjednodušší a nejhustěji provazující pevná vazba, tzv. oboulícní, to znamená že lícní i rubová strana je stejná. Povrch látek s plátnovou vazbou není lesklý, lesknout se může jedině, jedná-li se o hedvábí. Plátnová vazba se používá při výrobě podšívkovin, košilovin, dámských šatovek a pánských oblekovek. Názvy tkanin: batist, popelín, tvíd, zefír, taft.

canvas-1099961_640platnova-vazba

Kepr

Keprová vazba je vytvářena soustavou šikmých souběžných řádků (vpravo, vlevo). Mezi vlastnosti kepru patří hřejivost, měkkost, pružnost a vzdušnost. Jejich negativní vlastnost je menší pevnost než u látek s plátnovou vazbou. Keprové vazby se používají na technické tkaniny, dámské šatovky, podšívky, pánské oblekovky, vojenské a policejní uniformy. Nejznámější použití je při výrobě denimu. Názvy tkanin: kašmír, tvíd, barchet, gabardén, loden.

denim-1039513_640mrizka-2

 

Atlasová vazba

Atlasová vazba má lesklý vzhled a hedvábný omak, je volná, pružná a poddajná, zadržuje tělesné teplo. Látky, které mají atlasovou vazbu mají sklon k posuvu nití ve švu a jsou méně pevné a trvanlivé. Látky s atlasovou vazbou se dobře čistí, perou a žehlí. Používají se na podšívky, ložní prádlo, nebo na vlněné látky. Názvy tkanin: atlas, satén, dyftýn, flauš.

background-1270046_640atlasova-vazba

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK