
Ruční šití
Ruční stehy jsou velmi důležité, používáme je na značení, spojování, obšívání, prošívání nebo ke zdobení. Při šití většinou postupujeme zprava doleva, jen u některých ozdobných stehů (krokvičkového, stonkového) zleva doprava. Nit si navlékáme cca 70 cm dlouhou, na pomocné stehy použijeme delší. Jehlu vybíráme podle materiálu a nití, tenká jehla nevytvoří pro tlustší nit snadný průchod materiálem, a ta se proto během šití třepí a trhá.
Pomocné stehy
Přední steh je základní ruční steh tvořený vpichem a výpichem v určité vzdálenosti od sebe. Používá se jako pomocný steh k dočasnému šití, po dokončení výrobního procesu se odstraní. Nit zvolíme bavlněnou, málo kroucenou, tzv. stehovku. K ručnímu řasení použijeme drobný přední steh ve dvou řadách.
Kličkový steh je uvolněný přední steh. Používá se k označení obrysu dílů, umístění součástí, záševků atd. Párové díly položíme lícem na sebe, při šití leží díly na rovné ploše stolu. Po ušití, zatažení a rozstříhání uvolněných kliček je přenesen tvar z jednoho dílu na druhý.
Spojovací stehy
Zadní steh je pevný, podobá se strojovému šití. První vpich a výpich provedeme jako u stehu předního. Dále se o délku stehu vrátíme zpět a vypíchneme o další délku stehu vpřed.
Perličkový steh se šije stejně jako steh zadní, rozdíl je pouze v tom že další vpich je těsně za výpichem. Použijeme ho tam, kde nemá být steh skoro znát, např. při ručním přišívání zipu, k prošívání okrajů, všívání ramenních vycpávek atd.
Zapošívací steh se používá k připevnění záložky. Steh tvoříme tak, že jemně prošijeme nepatrným předním stehem střídavě záložku a díl. První steh utvoříme do záložky zdola, další steh šikmo nahoru do dílu, šijeme zprava doleva.
Ztužovací steh se používá na tužení klop, límců a vložek oděvu. Šije se jako zadní steh, ale místo vpichu dopředu vpichujeme nahoru nebo dolů. Podle toho jakou chceme pružnost a pevnost, volíme délku stehu a hustotu šikmých řad. Aby stehy nebyly viditelné na líci, vpichujeme do poloviny tloušťky spodní tkaniny.
Střídavý steh se šije zprava doleva a vpichuje se otvorem střídavě nahoru nebo dolu.
Obšívací stehy
Obnitkovací steh začišťuje otevřené okraje málo třepivých materiálů. Jehlu zapíchneme zespoda vedeme přes okraj materiálu k dalšímu vpichu opět zespoda. Podle třepivosti materiálu volíme délku a šířku stehu.
Smyčkový steh použijeme na okraje více třepivých materiálů, k obšívání dírek a k ozdobnému vyšívání. Vpíchneme zespodu a kolem vpíchnuté jehly obtočíme nit ve směru šití a utáhneme k okraji. Podle počtu obtočení rozlišujeme jednosmyčkový a dvousmyčkový steh.
Ozdobné stehy
Stonkový steh se používá na vyšívání obrysů různých motivů. Podobá se stehu zadnímu, šije se ale zleva doprava. Jehlu vpíchneme šikmo shora dolů a vždy o polovinu délky stehu vpravo a vypichujeme v polovině předcházejícího stehu.
Řetízkový steh se používá k ozdobnému vyšívání , jako široká kontura nebo k vyplnění ploch, k vyšívání neprostřižených dírek, ke stahování průramku apod. Šijeme podobně jako steh zadní, při výpichu jehly přidržíme palcem levé ruky smyčku a následujícím vpichem do výchozího výpichu smyčku zajistíme.
Křížkový steh se používá na začišťování okrajů a k vyšívání. Šije se ve dvou vodorovných nebo svislých a vzájmně se kříží.
Krokvičkový steh použijeme jako steh ozdobný, nebo jako pevnější skrytý pro přišívání záložky. Je to druh křížkového stehu. Stehy na líci jsou vodorovné, krátké, ve dvou řadách a měly by být málo viditelné, proto se snažíme zapichovat jehlu do poloviny tloušťky materiálu.
Všechny stehy, kromě kličkového, na začátku i na konci uzašijeme a to několika stehy šitými na místě.