Select Page

Nudná halenka, šaty? Dodejte jim šmrnc ozdobným prvkem.

Nudná halenka, šaty? Dodejte jim šmrnc ozdobným prvkem.

Móda se mění a každé období přináší něco nového, ozdobné prvky mohou oděv vyzdvihnout a naopak špatně zvolené ozdobné prvky oděv znehodnotí. V jednoduchosti je krása, nikdy nemíchejte více ozdobných prvků najednou. Pokud květované šaty ozdobíte volánky, aplikací a pošijete korálky nic pěkného nevznikne.

Ozdobné prošívání

Prošitím můžeme zdůraznit kraje např. kapes nebo členící švy, toto jednoduché prošití vypadá na oděvu velmi profesionálně.

Prošíváním také můžeme rozdělit nebo zdobit plochu dílu. Vždy šijeme alespoň na dvojnásobném materiálu.

Plastické prošívání

Plastickým prošíváním můžeme zdobit oděvy, ale i bytový textil. Prošívá se plocha vyplněná vatelínem nebo se vyplní jen linky, křivky, tvary.

Plastické linky

Plastická linka nám vznikne, když mezi dvě rovnoběžné řady prošití vtáhneme tupou jehlou měkkou tlustou vlnu. Aby nám mezera plasticky vystupovala, musíme vtáhnout několikanásobný návlek. Pokud máme hustý materiál prostřihneme ho v rubu mezi prošitím, vtáhneme vlnu a zašijeme střídavým stehem. U řídkých materiálů stačí rozhrnout nitě a  vlnu vtáhnout. Jestliže budeme vyplňovat šňůrou nebo vycpávkou, prošijeme nejdříve oba materiály, vložíme šňůru a v těsné blízkosti prošijeme.

Plastické křivky

Postupuje se stejně jako u plastické linky, pouze vlna se protahuje po částech viz obrázek.

 

Plastické tvary

Nejdříve prošijeme na stroji vzor malého uzavřeného tvaru.

Na rubové straně prostřihneme a vyplníme vlnou nebo vatelínem.

Otvor zašijeme střídavým stehem a opatrně vyžehlíme z rubové strany na měkké podložce, žehličku nepřitlačujeme, aby se nám plastický vzor nezploštil.

 

Plastické prošívání plochy

Používá se na bundy, kabelky, přehozy atd.

Mezi vrchový materiál a podšívku vložíme výplňkový materiál např. vatelín, pokud budeme prošívat větší plochu, spojíme vrstvy prostehováním v řadách vzdálených od sebe 8 až 10 cm. U menších dílů nám stačí sešpendlení vrstev. Na šicím stroji si nastavíme delší steh a prošijeme.

Přenášení vzorů

Jednoduché vzory

Jednoduché vzory můžeme nakreslit krejčovskou křídou na líc materiálu, nebo vzor přeneseme na rubovou stranu a proznačíme prostehováním drobnými předními stehy.

Složitější vzory

Vzor vykreslíme na tenký papír, připevníme na líc dílu a strojem prošijeme, dodatečně papír vytrháme. U choulostivého materiálu nebo s vlasem, připevníme papír na rubovou stranu. Vzor můžeme také přenést tak, že prošijeme vzor na papíře bez nitě, následně šablonu připevníme na materiál a vzor přetřeme nastrouhanou křídou.

Řasení

Vrapování

Vrapování je stará lidová technika, jde o pravidelné záhyby (vrapy), které jsou pevně spojeny různými ozdobnými stehy. Šijeme bavlnkou nebo dírkovým hedvábím v barvě oděvu nebo naopak v barvě odlišné.

Oděvní díl který se bude vrapovat musí být 1,5 x  až 2,5 x delší než výsledek.

Postup

Nejprve prostehujeme vodorovné řady předním stehem, návlek musíme mít dlouhý jako oděvní díl. Délka stehu je 0,5 cm až 0,7 cm, stehy jsou z rubu i z líce stejné. Následně stehy stáhneme a z líce sešijeme ohyby ozdobným stehem. Nakonec vytáhneme pomocné stehy.

Žabkování

Ruční žabkování se dnes moc nevytváří, spíše jste se setkali s žabkováním pomocí šicího stroje a tenkých pruženek nebo elastických nití.

Strojové žabkování.

U klasického ručního žabkování se nejprve prostehují vodorovné řady předním stehem, lícové jsou dlouhé 0,8 cm, rubové jsou krátké 0,2 cm.

Prostehování stáhneme a sešíváme vždy dvě vedle sebe ležící řásky nejprve v jedné řadě z líce dvěma zadními stehy, rubem přejdeme do druhé řady a sešijeme opět dvě řásky vedle sebe, vrátíme se zpět do první řady a opakujeme.

 

 

 

 

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK