Select Page

Než začneme stříhat

Než začneme stříhat

První věc kterou musíme udělat než se pustíme do stříhání, je vysrážení materiálu. Bavlnu a len vypereme nebo alespoň pořádně propaříme žehličkou. Vysrážíme i viskózu a raději i směsové materiály. Zda se nám materiál srazí a o kolik můžeme vyzkoušet na kousku látky, ustřihneme si čtverec např. 6×6cm, propaříme a znovu změříme.

Vlněné tkaniny nepereme, ale přežehlíme celou tkaninu z rubu přes mokré plátno. Tkaniny z přírodního hedvábí se nesrážejí, pouze je za sucha přežehlíme, žehlička nesmí být moc horká, protože hedvábí ztrácí působením vysokých teplot svoji pevnost.

iron-1178062_640      silk-571834_640

Hedvábná organza, pravý veluršifon (druh sametu z pravého hedvábí), taft, dupion, šantung, dyšes, tyto materiáli by se vypráním zničily. Dupion by se praním polámal a postupně ztratil lesk. Šifón z pravého hedvábí se doporučuje donést do čistírny, ale pokud ho nebudeme ždímat a opatrně necháme proschnout rozložený např. na ručníku, můžeme ho vyprat v ruce.

Co potřebujeme vědět:

Směr po niti (osnova) je nejpevnější, využijeme ji pro pevnost a na přiléhavé oděvy.

Příčný směr (útek) má mírnou roztažnost. Oděv bude na postavě splývat, nebude tak pevně přiléhat jako ve směru po niti.

Šikmý směr, šikmo střižená látka může být pružná, poddajná, splývavá nebo kolem postavy zajímavě vlaje. Stříháme vždy v úhlu 45° ke směru po niti.bez-nazvu

Další důležitou věc kterou musíme před stříháním udělat, je zkontrolovat vady – můžou tam být vytáhlá očka, nopky (ty lze většinou odstranit, pokuste se opatrně nopek vytáhnout jehlou), dírky, fleky atd. Vady si označte na rubové straně, aby jste se jim vyhli při stříhání.

U látky s proužkem, kostkou dávejte pozor při pokládání střihu, aby ve švech krásně navazovaly. U látky s vlasem, samet, manšestr si označte směr vlasu na rubové straně šipkou. Vlas musí směřovat na střihových dílech jedním směrem, jinak budou mít jednotlivé části oděvu jiný odstín.

Pokud si budete šít např. závěsy z látky s velkým vzorem, musíte si dát pozor na raport, tedy na opakování vzoru, aby sešité pruhy jednoho kusu závěsu nebo sousedící šály závěsu měly vzor shodně umístěný. Proto si před koupí materiálu pořádně spočítejte spotřebu.

Bez názvu

Stříhat můžeme také po niti, ustřihnutí látky je v tom případě naprosto přesné, nejde bohužel použít u všech materiálů, také u potištěných si musíme dát pozor na to, že vzor nemusí být natištěn správně (předem si vyzkoušíme) a v tom případě se budeme držet a stříhat podle vzoru. Pokud stříháme po niti, nejprve látku nastřihneme a opatrně vytáhneme jednu nit, která nám vytvoří linku po které budeme stříhat, né vždy jde vytáhnout celá, v tom případě stříháme materiál až do místa, kde se nám nit přetrhla a postup opakujeme.

IMG_20170121_155215

 

Teď už se můžeme klidně pustit do stříhání.

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK