Select Page

Kde je mu konec? aneb Kde končí oblečení z textilních kontejnerů.

Kde je mu konec? aneb Kde končí oblečení z textilních kontejnerů.

Textilní kontejnery už jsou hojně rozšířené po celé České republice. A i přesto že není jisté co se s vaším oblečením stane, je to nelepší způsob jak se zbavit starého oblečení které už se nedá nosit. A co se tedy děje s oblečením z textilních kontejnerů?

Textilní kontejnery se dají najít už ve většině větších i menších měst v ČR. I v Roztokách jich máme několik.

Většina lidí si asi myslí že oblečení z textilních kontejnerů jde na charitu. Což není úplně pravda, jelikož na charitu chtějí pouze kvalitní oblečení které se dá ještě používat a to se tam samozřemě moc nevyskytuje. Takže na charitu a na prodej do second-handů které jsou spřátelené a jejich výtěžek putuje na podporu neziskových organizací a charit je 10 – 20 %.

50% se prodá firmám které ji využívají pro recyklaci nebo downcyklaci (neboli snížení kvality) – vyrábí čistící houby, výplně do autosedaček, izolační materiály a další.

40 – 45% se dostává na následný prodej do rozvojových zemí, kde se ale ze spousty tohoto oblečení stane odpad, porotože je ho moc

5 – 10%  nakonec míří do spalovny, což je pořád lepší než když skončí na skládce.

Pokud tedy máte oblečení které je jenom už mimo módu, nebo se vám nelíbí, je vám malé, zkuste ho vyměnit (například na swapu), nebo prodat a pokud je roztržené zkuste ho opravit.

Swapy se konají v Praze celkem pravidelně, pokud by vás zajímalo kdy a kde, doporučuji sledovat Fb skupinu Swap Prague https://www.facebook.com/groups/237030660039943/, kde se dozvíte všechno. A v budoucnu bychom určitě chtěli nějaký swap uspořádat i u nás. A na prodej oblečení doporučuji ,,internetový sekáč“ Vinted.

 

 

 

O autorovi

NÁŠ FACEBOOK