Select Page

Konstrukce manžet.

Konstrukce manžet.

Šaty i halenky mají často zakončené rukávy manžetou. Pokud budeme konstruovat rukáv s manžetou, musíme délku střihu rukávu zkrátit, ale jen o 1/3 nebo o 1/2 šíře manžety, a to z toho důvodu aby měl rukáv volnost pro pohyb.

Při konstrukci manžety si určíme dostatečnou délku pro volný pohyb ruky. Základní délka zapínací manžety je alespoň o 2 cm větší než naměřený obvod zápěstí. K tomu připočítáme hodnotu určenou na překlad. Rovné zapínací manžety jsou většinou dlouhé 20-24 cm, délku určuje rukáv. Pro šaty a halenky z pletenin se používají uzavřené sešité manžety. Délka závisí na šířce manžety, většinou 16-18 cm.

Šířka manžet se pohybuje od 3-8 cm, záleží na tom co je právě módní.

Postup konstruování rovných manžet

Základem konstrukce jsou dvě vzájemně kolmé přímky. Šířku manžety naměříme na svislé přímce, délku manžety na vodorovné přímce, u zapínacích manžet včetně překladu. Na manžetě označíme umístění dírky, knoflíku a překlad.

Rovná jednoduchá manžeta přepínací

Rovná jednoduchá manžeta přepínací.

Rovná jednoduchá manžeta propínací

Rovná jednoduchá manžeta propínací

 

Rovná dvojitá manžeta přepínací

Rovná dvojitá manžeta přepínací

 

 

Rovná dvojitá manžeta propínací

Rovná dvojitá manžeta propínací

Rovná uzavřená manžeta

Rovná uzavřená manžeta

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK