Select Page

Konstrukce límců pro halenky a šaty

Konstrukce límců pro halenky a šaty

Naučili jsme se konstruovat halenku, časem se naučíme i šaty, které se konstrukčně od halenek moc neliší. Pro zhotovení střihu šatů a halenek, musíme umět také zhotovit konstrukci rukávů, manžet a límců. Dnes se naučíme jak konstruovat límce.

Jaký bude mít límec tvar a velikost záleží na Vás. Samozřejmě velkou roli hraje především móda. Límce dělíme na stojaté, polostojaté a ležaté, podle tvaru průkrčníkového kraje. Podle tvaru převěsového kraje dělíme límce na tupé, špičaté a zaoblené. Pro konstrukci límce potřebujeme znát obvod průkrčníku předního a zadního dílu, případně i přehyb klopy. Konstrukci límce kreslíme samostatně nebo přímo do průkrčníku předního dílu.

Postup při samostatné konstrukci límce

Potřebujeme znát:

  1. obvod průkrčníku zadního a předního dílu
  2. šířku límce
  3. tvar a polohu

Obvod průkrčníku zjistíme přeměřením papírového střihu, nebo zkušebního modelu.

Konstrukci začneme zakreslením dvou vzájemně kolmých přímek.

Na svislou přímku od průsečíku nahoru nanášíme postupně za sebou:

  • 2 cm (u stojatého límce), tato hodnota nám určí tvar průkrčníkového kraje, čím budeme mít hodnotu větší, tím bude límec více položen.
  • 3 cm šířku stojáčku.
  • 5 cm šířku převěsu límce

 

Pokud budeme konstruovat stojatý límec, měříme na vodorovné přímce obvod průkrčníku 20 cm. Vykreslíme spodní křivku límce a celkový obrys podle obrázku. Nezapomeneme si zkontrolovat délku spodní strany límce a obvod průkrčníku. Pokud nám nebude límec sedět, upravíme jeho délku prodloužením nebo zkrácením.

U ležatých límců doměřujeme obvod průkrčníku zmenšený o 1-2 cm na pomocnou přímku.

 

V polovině přímky vztyčíme kolmici, z výchozího bodu pro průkrčníkový kraj vedeme rovnoběžku se základní přímkou a protneme kolmici. Průsečík spojíme s bodem na základní vodorovné přímce. Tím nám vznikne pomocný trojúhelník pro nakreslení průkrčníkového kraje límce.

Na obrázku máme základní typy límců k halenkám a šatům.

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK