Select Page

Klasický řecký a římský oděv

Klasický řecký a římský oděv

Proč se oblékáme? Chceme chránit své tělo? Už dávno to tak není, oblečení je naší nedílnou součástí, tím jak se oblékáme působíme na druhé. Prezentujeme sami sebe, můžeme nosit cokoli, záleží na vkusu, prostředcích atd.

mannequin-312526_640

Na počátku lidé své tělo oděvem chránili, postupem času se mu přikládal velký význam a vyjadřoval postavení člověka ve společnosti, existovala pravidla co a kdo smí nosit.

Řecký oděv

Už v Řecku byla pravidla co kdo směl nosit, např. bílou barvu mohla oblíkat pouze aristokracie, zelenou, hnědou nebo šedou venkované a barvou smutku byla černá. Řekové nepoužívali žádné střihy, jejich oděv nebyl ani šitý, byly to pravoúhlé kusy látek které měli na těle naaranžované. Jako materiál používali vlnu, len, později bavlnu a hedvábí.

Chiton

Základním kusem oděvu byl chiton, nosili ho muži i ženy. Na chiton potřebovali dvě stejně dlouhé  obdélníkové  látky, které se přichytily na ramenou a bocích s tím že se nechaly otvory na hlavu a ruce. Na těle se chiton nařasil a v pase stáhl jedním nebo více pásky.

Chiton

Peplos

Byl určený pouze pro ženy, od chitonu se lišil tím, že v horní části se překládal. Nejdříve se peplos zhotovoval z vlny, byl asi velmi těžký, nedovoloval jemné řasení a tělo spíš skrýval. Až později se peplos začal zhotovovat z jemnějších materiálů.

Peplos 2

Plášť

Aristokracie nosila faros, byl to luxusní plášť a nosil se přes chitón, měl krásnou purpurovou barvu a jako materiál se na něj používalo egyptské drahocenné plátno. Časem se faros prodloužil a říkalo se mu himation, byl i více nařasený. Mladší muži nosili himation kratší a většinou jen přes jedno rameno, starší muži ho měli naopak delší a zakrývali si jím šíji a paže. Ženy nosily himation také delší a často si ho přetahovaly přes hlavu. Na cestování a jízdu na koni se nosil chlamys.

Himation          Chlamis 3

Římský oděv

Římské oděvy se hodně podobají řeckým oděvům. Muži nosili tuniku a tógu, ženy tuniku, stolu a pallu.

Tunika

Tuniku nosili muži i ženy, byla hodně podobná řeckému chitónu, nosila se na nahém těle jako spodní šat a také jako domácí oděv. Senátoři nosili tuniku se širokým purpurovým pruhem, který byl na prsou a zádech. Tuniku s úzkým pruhem nosili jezdci  a oranžová tunika vyjadřovala utrpení.

Tóga

Muži nosili přes tuniku tógu, nebyl to už pravoúhlý kus látky, ale měla elipsovitý tvar. I když jí Římané moc v lásce neměli, stala se jejich národním šatem. Otroci, vyhnanci a cizinci tógu nosit nesměli. Její řasení se muselo učit, řasilo se podle přesně stanovených pravidel. S oblékáním musel vždy někdo pomáhat.

roman-41596_1280           toga-146983_1280

Palla

Ženy nosily přes tuniku pallu, byla hodně podobná mužské tóze a směly ji nosit jen svobodné občanky. Nosily ji přehozenou přes levé rameno a při slavnostních příležitostech si ji přetahovaly i přes hlavu. Nosila se také přepásána, sepnutá fibulemi a někdy byla palla ovinuta kolem boků.

Další kus ženského římského oděvu byla stola, nosily ji pouze aristokratky. Vyráběla se z jemného plátna a vypadala jako široká sukně. Oblékala se přes tuniku a přes tyto dva oděvy se ještě nosila palla.

                                                  

 

 

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK