Select Page

Kapsy, část I.

Kapsy,  část I.
  • Umíte se si představit oděvy bez kapes? Skoro každé kalhoty mají kapsy, bundy, saka, šaty atd. Nosíme v nich spoustu drobností, schováváme si v nich ruce když je nám chladno nebo můžou být jen ozdobou. Kapes je několik druhů.

Druhy kapes

Nakládaná hladká kapsa, nakládaná členěná kapsa, boční klínová kapsa, boční kapsa ve švu, boční dvouvýpustková kapsa, jednovýpustková kapsa s patkou, zadní kapsa s výpustkovou lištou.

Nakládaná hladká kapsa

Je to nejjednodušší kapsa. Používá se na sportovních, pracovních, dětských oděvech atd.

Budeme na ni potřebovat

  1. kapsu z vrchového materiálu
  2. krajovku pro zpevnění kapsového otvoru

Horní kraj kapsy má přinechanou podsádku širokou 2,5 cm. Nejdříve podsádku obnitkujeme nebo začistíme obrubovacím švem dvakrát podehnutým. Po začištění podsádku přehneme do rubní strany a zažehlíme.

Krajovku přiložíme na rub podsádky k přehybu a přišijeme 0,2 cm od přehybu, nezapomeneme začátek i konec šití uzašít.

Po našití krajovky přehneme podsádku lícem na líc kapsy, švovou záložku necháme podehnutou. Šijeme po podsádce 1 cm od okraje.

Podsádku převrátíme do rubní strany kapsy, růžky vymneme a zažehlíme. Než podsádku převrátíme do rubní strany je dobré švové přídavky v rozích šikmo odstřihnout, růžky pak budou mnohem hezčí.

Švové přídavky kapsy zažehlíme do rubu, můžeme si je předem i zastehovat. Horní kraj kapsy prošijeme 0,2 cm od podehnuté švové záložky podsádky.

Na naznačené umístění na dílu přišpendlíme nebo přistehujeme kapsu rubem na líc. Aby se nám kapsa nevytrhla z dílu, je dobré její horní část podložit z rubní strany kouskem materiálu. Kapsu našíváme 0,2 cm od kraje, může být našitá i dvojitě a v tom případě je druhé našití 0,75 cm od kraje.

 

 

Horní část kapsy můžeme také zajistit uzávěrkami, prošitím do trojúhelníku nebo obdélníku. Našitou kapsu i díl vyžehlíme.

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK