Select Page

Jak na to, aby Vaše šaty ostatním vyrazily dech.

Jak na to, aby Vaše šaty ostatním vyrazily dech.

Šaty ve kterých se budete cítit báječně, budou Vám bezchybně sedět, díky kterým budete středem pozornosti, takové šaty chce každá žena, zvlášť když se jedná o nějakou společenskou událost. My si společně můžeme takové šaty ušít. V dnešním článku se zaměříme na materiál, aby jste vybrali ten správný musíte znát jeho vlastnosti.

Společenské šaty

U společenských šatů ustupuje do pozadí praktičnost a pohodlnost, půjde nám hlavně o estetický účinek. Střih i vypracování bývá náročnější, nechybí ani ozdobné prvky a nákladné materiály.

Materiály které se hodí na společenské šaty

Satén, taft, dupion, šantung, organza, brokát, šifon, žoržet, krajka, voál, tyl.

Satén

Pokud se rozhodnete pro saténové šaty, volte jednoduché, ale zajímavé řešení střihu, krásně vynikne např. voda. Satén musí splývat, stékat po těle, tam je jeho kouzlo. Jak toho docílíme? Trik je v tom, že satén se musí stříhat šikmo, díly položíme na materiál pod úhlem 45 stupňů. Připravte se, že to není jednoduchá záležitost, satén klouže, je jako živý a šikmo střižený dvakrát tolik. Rozložte si ho na větší plochu, pokud nemáte velký pracovní stůl, klidně i na zem a dobře srovnejte. Při stříhání dílů šikmo, přidejte 2,5 cm na boční švové přídavky. Díly sestehujte a alespoň přes noc oblékněte na krejčovskou pannu, šikmo střižené šaty se prověsí a zúží, teprve potom díly sešijeme a upravíme délku. Na špendlení a šití použijte jemnější ostré špendlíky a jehly. Satén se vyrábí hedvábný, z umělých vláken a bavlněný. Pokud mohu doporučit, na splývavé šaty zvolte satén hedvábný. Pokud budete chtít naopak tvarovaný model, zvolte duchesse, je to nejpevnější satén a dobře drží tvar.

   

Taft

Taft je velmi známá tkanina a svým charakteristickým šustivým zvukem nezaměnitelná. Má jemnou vazbu s příčným žebrováním, ostrý omak, velmi dobře drží tvar a velkou předností je proměnlivost barev. Výborně se hodí na široké, bohatě nabírané a skládané sukně a šaty.

http://www.evi-latky.cz

   Taft s aplikacemi a výšivkou stříbrná

https://www.marlen.cz

Dupion

Hedvábný dupion je charakteristický svou příčnou strukturou a efektním leskem, pokud se použije v útku jiná barva nitě než v osnově, docílí se krásného měňavého efektu. Má ostrý omak, drží tvar a dobře se skládá. Výborná volba pro bohatou sukni, koktejlky, pouzdrové šaty. Materiál se dobře šije, ale hodně třepí, je lepší přidat trochu více na švové přídavky a co nejdříve začistit. U přiléhavých modelů jsou švy hodně namáhané, proto nesmíme zapomenout připočítat přídavek na volnost a díly podšít, jinak se nám švy budou rozjíždět. Na šití použijte jehlu o síle 80-90. Šaty noste do čistírny, praním by dupion ztratil svou tuhost a lesk.

 

          

Šantung

Podobá se dupionu, ale je tenčí a jemnější.

    

http://www.evi-latky.cz

   

https://www.marlen.cz

Organza

Organza je průsvitná, lehká, lesklá a na omak ostrá. Původně se vyráběla z hedvábí, dnes se nejčastěji tká z polyesteru, ten je na rozdíl od hedvábí lacinější a jeho údržba je jednodušší. Pokud toužíte po šatech které budou mít nadýchanou, bohatou a vlající sukni, použijte organzu. Můžete ji řasit i plisovat. Hedvábná organza se také používá jako výztuha.

   

https://www.marlen.cz

Brokát

Brokát je na první pohled rozeznatelný materiál, působí luxusně, jeho vzory připomínají výšivku, dobře drží tvar. U tohoto materiálu nejsou potřeba žádné složité střihy, tady hraje hlavní roli vzor. Ve švech si musíme pečlivě pohrát a krásně sesadit vzory, počítejte s větší spotřebou materiálu.

    

https://www.marlen.cz

Šifon

Je velmi jemný, lehký, průsvitný a splývavý. Není určený na přiléhavé modely, hodí se na rozevláté, vrstvené večerní nebo svatební šaty. Před stříháním si šifon dobře srovnejte na větší ploše. Na šití použijte slabší jehlu o síle 70. U bočních švů použijte přeplátovaný šev zakládaný.

   

https://www.marlen.cz

Žoržet

Je velmi podobný šifonu a můžeme si je lehce splést. Rozdíl je v omaku, žoržet má drsnější, zrnitý povrch, je mnohem více splývavý, a většinou dražší než šifon. Velmi se hodí na řasení, plisování, vrstvení, krásně opisuje ženské křivky. Bohužel se s ním hůře pracuje, stejně jako šifon se při stříhání kroutí a utíká, lehce se zatrhne a namáhané švy se rozjíždí. Stejně jako u šifonu použijte na šití jehlu o síle 70.

  

https://www.marlen.cz

 

Krajka

Dříve se krajky zhotovovaly pouze ručně a byly dostupné jen velmi bohatým. Dnes se vyrábí strojově a na trhu je velký výběr. Krajky jsou splývavé a průhledné, často se podkládají jiným materiálem. Střih volte jednoduchý a už při nakupování krajky myslete na sesazování vzorů, střih mějte sebou a počítejte s tím, že pokud bude rastr vzoru velký, bude i větší spotřeba materiálu. Na šití použijte jehlu o síle 70.

          

Efektní krajka výšivka na tylu s korálky/flitry tm.modrá   Zlatobéžová krajka na tylu vyšitá korálkami

https://www.marlen.cz

  

http://www.parexcellence.cz

Voál

Je lehký, mírně průsvitný a krásně splývá. Není vhodný na přiléhavé oděvy, jeho splývavost využijte k řasení a pro měkké záhyby. Namáhané švy se snadno rozjíždějí, proto stejně jako u šifonu použijte na sešití bočních švů přeplátovaný šev zakládaný. Na šití použijte jehlu o síle 70.

    voál

http://www.evi-latky.cz

Tyl

Tyl je síťovina, je lehký a průsvitný. Může být tuhý, jemný, pružný a zdobený korálky, výšivkou nebo flitry. Tuhý tyl se používá na spodničky pro rozšiřující siluetu sukně. Jemný tyl se hodí na závoj, ale i jako vrchový materiál šatů, např. krásná nařasená sukně. Pružný tyl se výborně hodí jako podklad pro aplikace na šaty, do výstřihu, na rukávy atd. Můžete z něj ušít živůtek k šatům, na který ručně přišijete vystřihanou krajku.

    

https://www.marlen.cz

 

 

 

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK