Select Page

Bez nití se nedá šít, jak se v nich tedy vyznat.

Bez nití se nedá šít, jak se v nich tedy vyznat.

Výběr nitě není tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na každé špulce máte uvedené informace o niti, výrobce, číslo barvy, délku návinu, materiál a tloušťku nitě. Ve své základní výbavě mějte určitě stehovku, polyesterovou šicí nit o síle 100 – 120, kterou můžete použít na všechny druhy materiálu a pokud šijete i silnější materiály, jako je džínovina nebo koženka, budete potřebovat i silnější nit např. polyesterovou o síle 30.

Značkování, stehování – STEHOVKA

Jsou to stehy, které nám pomáhají a jsou dočasné. Značkováním si přeneseme obrysy na druhý díl, např. záševky. Stehováním si dočasně spojíme díly, abychom viděli jak nám oděv padne a díky stehovce nejsou úpravy problém. Stehovka je málo kroucená nit, není pevná, snadno se trhá a při vytahování stehů neničí materiál.

Šití lehkých a jemných materiálů – POLYESTEROVÁ ŠICÍ NIT 100 – 120

Při šití lehkých a jemných materiálů, jako je šifon, voál, žoržet, batist atd., se vůbec nebojte použít klasickou polyesterovou nit o síle 100 – 120. Pouze u jemných hedvábných látek, by byla ideální jemná hedvábná nit.

Všechny druhy materiálů – POLYESTEROVÁ ŠICÍ NIT 100 – 120

Klasickou polyesterovou šicí nit 100 – 120 můžeme použít opravdu na všechny druhy materiálu, ať je to hedvábí, bavlna, viskóza atd., je určená pro šití v ruce i na stroji.

Džínovina, kůže, koženka – POLYESTEROVÁ ŠICÍ NIT 30, 40

Silnější nit je vhodná pro dekorativní prošívání, přišívání knoflíků, obšívání knoflíkových dírek, pro džínovinu, kůži, koženku, silnější matriály, můžete s ní šít v ruce i na stroji.

    nit4-l

 

Na ruční obšívání knoflíkových dírek a ozdobné prošívání – DÍRKOVÉ HEDVÁBÍ

Dírkové hedvábí je hedvábná nit o síle 30, 40, vhodná na ruční obšívání knoflíkových dírek, přišívání knoflíků, pro ozdobné a dekorativní stehy.

Gütermann ozdobný steh / knoflíkové dírky R753/571     

Jaké nitě do overlocku?

Můžete šít i klasickými šicími nitěmi, ale výsledek nebude tak pěkný, jako když použijete nitě pro overlock určené. Poznáte je podle velké špulky, jsou pevnější, mají lepší elasticitu, vytvoří hezčí smyčkovací steh.

nit 100% PES-40/2-5000Yds-pro overlocky barva černá  

Elastický materiál, plavky, taneční dres – ELASTICKÁ ŠICÍ NIT

Elastická šicí nit je určená pro šití elastických materiálů, tanečních dresů, plavkoviny atd. Má velkou výhodu, že kromě šití na overlocku, ji můžeme použít i na stroji se stehem vázaným (rovnosteh).

Úplet – KLASICKÁ ŠICÍ NIT, OBJEMOVÉ NITĚ

Na šití úpletů nám stačí klasická šicí nit, ale existují i takzvané objemové nitě, šev je mnohem hladší, jemnější a coverlock nebo overlock se i mnohem lépe nastaví, než s obyčejnou nití.

Šití přírodních materiálů – BAVLNĚNÉ A POLYESTEROVÉ ŠICÍ NITĚ

Přírodní materiály můžete šít polyesterovou šicí nití, ale lepší je použít, už kvůli stejné srážlivosti, na bavlněné materiály, bavlněnou šicí nit. Krásnějšího výsledku se dočkáme když na hedvábí použijeme hedvábnou nit. Nitěmi z přírodních materiálů bychom také měli šít, pokud chceme následně výrobek barvit.

  

Ostatní nitě – speciální

Neviditelná nit – je transparentní, pevná. Vhodná na přišívání ozdob, např. korálků, flitrů aj.

Nitě určené pro strojní výšivku – jsou hladké a lesklé.

Lurexové nitě – jsou určené pro ruční výšivku.

Nitě efektní Perla 100 m

Lněné nitě – jsou odolné a pevné, používají se k ručnímu šití na pevnější materiály, k přišití knoflíků, atd.

  

Jak vidíte výběr je opravdu velký a najít tu správnou nit není vůbec těžké.

 

 

 

 

O autorovi

Mám ráda neobvyklé střihy a kvalitní řemeslné zpracování. Ráda si pohrávám s křivkami těla, inspiraci hledám v přírodě a historii. Móda je moje profese, moje vášeň.

NÁŠ FACEBOOK